4) Bezlepkové potraviny - terminologie

13.05.2011 19:43

Suroviny s obsahem lepku jsou: pšenice, ječmen, žito, oves (reakce na oves není stejná u všech osob s nesnášenlivostí lepku a pokud nedojde k jeho kontaminaci lepkem při zpracování, hodnota lepku u něj nepřekračuje 20 mg/kg)

Přirozeně bezlepkové obiloviny – pohanka, jáhly, kukuřice, rýže

Potraviny bezlepkové – značené symbolem přeškrtnutého obilného klasu – k výrobě bývá kromě přirozeně bezlepkových surovin využívána upravená pšenice, ze které byl odstraněn lepek na povolenou hodnotu 100mg/kg.

Bezlepková strava je zdravější v tom, že nezatěžuje organismus lepkem, ale sama o sobě nemá další ctižádost co do správné skladby jídelníčku, odmítání glutamátů, „éček“, uzenin… vše je dovolené, pokud hodnota lepku nepřesáhne povolenou hodnotu. Znamená to tedy, že pokud chceme jíst bezlepkově a navíc zdravě, musíme včlenit ještě zásady některého ze zdravých stravovacích systémů. Bezlepkové potraviny jsou již běžně dostupné nejen v prodejnách zdravé výživy, ale i ve většině obchodních řetězců.

Pečivo a potraviny bez bezlepkově upravené pšenice – značené jako oranžové přeškrtnuté zrno - pro lidi, kteří špatně snáší i pšenici, která byla bezlepkově upravená, se vyrábí pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin.

I tyto potraviny jsou již uvedeny na trh, zatím většinou v jen prodejnách zdravé výživy.

Další přirozeně bezlepkové suroviny:  luštěniny, zelenina a ovoce, maso, mléko, přirozeně bezlepkové obiloviny a produkty z nich

Výrobky, jejichž základem jsou bezlepkové suroviny nemusí být bezlepkové, protože při jejich výrobě mohly být použity komponenty s obsahem lepku nejčastěji ve formě zahušťovadel, želírujících látek a ochucovadel (šunka, kečup, tatarská omáčka a podobně).